Ielu muzikanti

Ielu muzikanti ir mūziķi vai vienkārši cilvēki, kuri prot spēlēt kādu vai vairākus mūzikas instrumentus, un šīs prasmes demonstrē, muzicējot uz ielām. Viens no galvenajiem ielu muzikantu mērķiem ir ienākumu gūšana no garāmgājējiem – ielu muzikanti muzicē un gaida sabiedrības ziedojumus par sava talanta demonstrēšanu.

Ielu muzikanti visbiežāk muzicē sabiedriskās vietās vai tādās vietās, kur diennakts laikā apgrozās maksimāli daudz cilvēki, piemēram, Latvijā, Rīgā šīs vietas ir Vecrīga, dzelzceļa stacijas un autoostas teritorija, lielveikalu apvidi, autobusu pieturas, intensīva pielietojuma gājēju pārejas un citas publiskas vietas.

Ielu muzikanti Latvijā ir ļoti pretrunīgas personas, jo, pirmkārt, ne vienmēr to muzicēšana ir kvalitatīva un ir uzskatāma par talantu, tāpēc nereti garāmgājēji jūtas traucēti vai pat aizkaitināti, otrkārt, sabiedrībā valda uzskats, ka ielu muzikanti nodarbojas ar ubagošanu, kas tiek vērtēta negatīvi un pat nosodoši, treškārt, sabiedrībā tiek uzskatīts, ka šiem ielu muzikantiem saziedotie līdzekļi noteikti tiks izlietoti kādam ikdienišķam, nereti veselībai kaitīgam mērķim (piemēram, alkoholam, cigaretēm, narkotikām u.tml.), tāpēc līdzekļi netiek doti, ceturtkārt, Latvijas sabiedrība izturas ļoti piesardzīgi un skeptiski pret tiem, kas uzdrošinās pārvarēt savu komforta zonu, parādot savu talantu vai vismaz cenšoties parādīt kaut ko pietuvinātu muzicēšanai un lūdzot par to naudu.

Piemēram, daudzās ārvalstīs, kur sabiedrība ir atvērtāka un turīgāka nekā Latvijā, situācija ielu muzicēšanas sfērā ir daudz pozitīvāka – pirmkārt, tur ielu muzikanti vairākumā gadījumu tiešām ir talantīgi mūziķi, kuru sniegums ir ne viens apbrīnas un aplausu vērts, bet arī vaļsirdīga ziedojuma vērts, otrkārt, pateicoties sabiedrības atvērtībai un pretimnākšanai mūziķi nebaidās iziet ielās un muzicēt, jo zina, ka te viņus nesagaidīs nosodoši skatieni un attieksme, bet gan morāls un finansiāls atbalsts, treškārt, ja mūziķis ir patiešām talantīgs, sabiedrība naudu tam žēlo, tieši tāpēc latviešu muzikanti ļoti bieži sev izdevīgā laikā dodas uz ārvalstīm, lai piepelnītos tieši ar ielu muzicēšanu.

Ārvalstu pieredze rāda, ka ne viena vien mūsdienu slavenība, mūziķis vai dziedātājs, pirms savas karjeras augšupejas un uzplaukuma ir regulāri muzicējuši uz ielas. Ārzemēs ielu muzicēšana ir kā sava veida konkurss, demonstrācijas koncerts, jo muzikanti nekad nevar zināt, kas ir garāmejošās personas – garāmgājēju vidū var gadīties kāds veiksmīgs menedžeris vai producents, kurš, pamanījis ielu muzikanta talantu, var nolemt piedāvāt kļūt par muzikanta personīgo producentu un padarīt to par visā pasaulē zināmu mūziķi. Kā lasāms medijos, šādu veiksmes stāstu var pastāstīt vairākas mūsdienu slavenības, piemēram, Džastins Bībers un Eds Šīrans.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.