Ielu teātris

Ielu teātris pasaulē ir ļoti populārs un pazīstams teātra performances veids. Tas apbur skatītājus ar savu vienkāršumu un aktieru spējām rīkoties pavisam ikdienišķā vidē. Visbiežāk par skatuvi tiek izvēlētas ielas, bet tiek izmantotas arī dažādas citas publiskas un plašas vietas, piemēram, parki vai iepirkšanās centru placis. Šīm vietām jābūt gana lielām un labi pārredzamām, lai izrādi varētu vērot pēc iespējas lielāks skatītāju skaits.
Ielu teātrim ir savas priekšrocības un trūkumi. Ielu teātra izrādes ir bez maksas. Tas nozīmē, ka jebkurš interesents vai vienkārši garāmgājējs var izbaudīt aktieru sniegto priekšnesumu. Izrādes atrašanās publiskā vietā veicina skatītāju skaita pieaugumu, jo daudzi cilvēki, iespējams, nezina par kādas izrādes laiku un vietu (festivālu ietvaros) un ir sajūsmā par iespēju spontāni baudīt šo mākslu. Ielu teātra trūkumi, noteikti, būs skatītāju vietu attālums no iedomātās skatuves un profesionāla muzikālā pavadījuma trūkums. Skatītāji ne vienmēr būs pirmajās rindās pie skatuves un ne vienmēr perfekti redzēs izrādes saturu un aktierus. Šī lieta, diemžēl ir neparedzama, bet to iespējams mainīt, jo skatītāju daudzums izrādes laikā mēdz mainīties publiskās telpas pieejamības dēļ. Daļa izrāžu ir ar ierobežotu muzikālo pavadījumu, kas izpaužas kādas instrumentālas grupas vai solista izpildījumā. Šo trūkumu aktieri cenšas kompensēt ar savām vokālajām spējām. Tomēr vokālās spējas nav bijušas visiem aktieriem. Vokālo spēju trūkums ir bijis par iemeslu, kad radās kustību un mīmikas teātris. Tajā var dzirdēt tikai muzikālo pavadījumu, bet aktieri iztiek bez savas balss un vēstījumu nodod ar kustību un sejas grimašu palīdzību. Šādus kustību un mīmikas priekšnesumus ielu mākslinieki bieži mēdz veikt individuāli.
Ielu teātra uzstāšanās ir bijis kā atspēriena punkts daudziem, mūsdienās pazīstamiem aktieriem, kā, piemēram, Robin Williams, Harry Anderson, Jewel un David Bowie. Tikai pēc šāda tipa teātra uzstāšanās, visi šie cilvēki uzsāka savas aktieru gaitas. Šobrīd pārsvarā viņus redzam televīzijā vai skatuves teātros.
Ielu teātris lielākoties notiek spontāni. Neskatoties uz to, daudzviet norisinās ielu teātra festivāli, uz kuriem tiek aicinātas daudz un dažādas ielu teātra trupas. Pasaulē populārākie ielu teātra festivāli: La Strada Graz (Austrija), Aurillac< pilsētas festivāls (Francija), Imaginarius (Portugāle), Berlin lacht! (Vācija). Latvijā lielāko skatītāju un mediju uzmanību izpelnījies Liepājas teātra festivāls ‘’Zeme. Debess. Jūra’’. Šis ielu teātra festivāls ik gadu aicina dažādas mākslinieku trupas no visām pasaules malām uzstāties Liepājā. Ielu teātra priekšnesumi rīkoti arī Kuldīgā un daudzās citās Latvijas pilsētās, lielākoties pilsētu svētku norises laikā.
Ielu teātris prot apburt. Tam ir sava neatņemama specifika, kas padara to tik ļoti īpašu. Īpaši aizrauj aktieru tuva saskarsme ar skatītājiem. Vislielāko prieku tas mēdz sniegt pašiem mazākajiem skatītājiem, īpaši bērnu un jauniešu izrāžu laikā. Ielu teātris noteikti ir tā skatīšanās vērts un bieži vien vērtīgāks par citiem sabiedriskiem pasākumiem, jo, kā jau teātra izrāde, tā ir kultūras pasākums un to vērojot, iespējams labi atpūsties vai iegūt kādas jaunas zināšanas.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.