Kas ir performance?

Performance, jeb performances māksla ir darbība kurā indivīds vai kāda noteikta grupa uzstājas kādam citam vai citiem indivīdiem rādot kādu kopēju priekšnesum vai uzvedoties kāda koriogrāfēti noteiktā veidā. Performance sevī ietver ielu teātrus, baletu, kora mūziklus un arī citus mākslas izpausmes veidus. Pēc šādas performances mākslas izpildes skatītāji parasti izsaka pateicību aplaudējot vai kā savādāk izrādot pateicību, kā tas ir pieņemts katrā kultūrā. Pie mums Latvijā skatītāji, parasti, pieceļas kājās, aplaudē un nes ziedus aktieriem, tādā veidā parādot pateicību un patiku par šo priekšnesumu, bet ne visās kultūrās šādi ir pieņemts pateikties.

Performance nereti var sajaukt arī aktierus ar skatītājiem, ja tā ir pieņemts izrādes veidošanā, tad iespējas iesaistīt skatītājus izrādes notikumos, kā brīvprātīgos vai pret darot to pret viņu gribu, kā arī viņiem to nemaz nenojaušot, kā tas ir ar ielu noteiktiem ielu teātriem.

Šie priekšnesmu, ko dēvē par performanci var notikt katru dienu vai arī pēc noteiktiem intervāliem, kā arī var būt spontāni, kā tas ir ar tā saucamajām zibakcijām, vai citiem līdzīgiem priekšnesumiem. Parasti gan šie priekšnesumi notiek noteiktos, iepriekš izvēlētos, laikos, lai apmeklētāji varētu sagatavoties, kā arī iegādāties biļetes, no kurā tiek maksāta alga pašiem māksliniekiem.

Dzīvajiem priekšnesumiem parasti visiem ir vienādas iezīmes, jo tie notiek uz skatuves, kas var būt vienā līmenī vai paaugstināta no skatītāju acīm, šai skatuvei pret sēž skatītāji kas aprasti izvietoti teātris formā, kur katrs nākamais krēsls ir augstāk par priekšējo, lai skatītāji varētu vērot priekšnesumu bez priekšējo skatītāju traucēšanas. Nereti šajos priekšnesumos tiek izmantoti dažādi muzikālie instrumenti, kā arī skaņu sistēmas ar tumbām pastiprinātājiem un citām elektroniskajām komponentēm. Tad vēl tiek lietotas arī gaismas, kas gan izgaismo aktierus gan arī rada atmosfēru notiekošajam priekšnesumam un var arī pilnveidot to ar dažādiem efektiem. Tad notiek arī mēbeļu jeb vizuālo elementu maiņa rotācija un izvietošana, kas var notikt pārtraukumos, paša izrādes laikā, vai novēršot skatītāju uzmanību uz kādu konkurēto punktu. Nereti tiek izmantoti arī citi vizuāli specefekti, kā spoguļi, dūmi un projekcijas, kas veidotas ar projektoriem. Šos visus vizuālos un audio efektus aprasti kontrolē dzīvi cilvēki, jo ieprogrammēt tos nav iesējams, tāpēc, ka katra izrādei mazliet savādāka un nav iespējams izveidot pilnīgi vienādas izrādes, kā tas ir ar filmām, kur tiek mēģināts un filmēts neskaitāmas reizes.

Performances aizsākumi ir meklējami jau senajās Grieķu un Romiešu civilizācijās, kur tāpat, kā mūsdienās bija ēdiena pārpalikums un visiem cilvēkiem nevajadzēja strādāt ražojot ēdienu, un varēja rasties māksla un arī performance. Tieši Romieši bija tie, kas izklaidējās kolizejos bet Grieķi radīja pirmos teātrus, bet tajos laikos teātros slēpēja tikai vīrieši, kuri atveidoja arī sieviešu lomas.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.