Opera

Opera ir performances veids, kurā dziedātāji un mūziķi izpilda drāmas darbu, kurš sastāv no teksta (librets) un muzikāla pavadījuma teātra vidē. Opera sevī ietver vairākus teātra elementus – aktiermākslu, scenārijus, tērpus un dažreiz pat deju. Operas priekšnesums parasti tiek izpildīts operas namā un par priekšnesuma muzikālo pavadījumu parasti rūpējas orķestris vai muzikāls ansamblis.

Opera ir daļa no rietumu klasiskās mūzikas tradīcijām. Tās pirmsākumi meklējami 16. gs. Itālijā, kur par pirmo sacerēto operu pasaulē tiek uzskatīts Džakopo Peri darbs ”Dafne”. Ir saglabājušies tikai nelieli fragmenti no šī darba, bet daudz informācija par to ir atrodama literatūrā. Drīzumā operas žanrs sāka izplatīties pa visu Rietumeiropu. Līdz 18. gs. operas reformām, visā šajā apgabalā dominēja Itāļu opera. Par šī laika izcilāko un populārāko operas mūzikas autoru tiek minēts Volfgangs Amadejs Mocarts, kurš sacerēja muzikālo pavadījumu Itāļu komēdijas operām ”Figaro kāzas”, ”Dons Žuans”, ”Tādas ir sievietes” un ”Burvju flauta”. 19. gs. pirmajā pusē dominēja bel canto operas stils. Šī stila autoru Rosinni, Doniceti un Bellini darbi tiek izpildīti arī mūsdienās. 19. gadsimta beigas bija operas ”zelta laikmets”. Šajā laikā darbus Itālijā sacerēja slavenais komponists Džuzepe Verdi ar populārāko darbu ”La traviatta”, bet Vācijā un citviet Eiropā slavens kļuva komponists Rihards Vāgners, kurš daļu dzīves pavadīja Rīgā. Viena no Vāgnera zināmākajām operām ir ”Valkīra”. Operas popularitāte saglabāja stabilitāti arī 20. gadsimtā, kad savus darbus komponēja Džakomo Pucīni un Ričards Štrauss. Līdz mūsdienām operas ir komponētas dažādos mākslas stilos, katram no tiem spilgti iezīmējot laikmetam raksturīgo.

Sava vēsture operas attīstībai ir arī Latvijā. 18. gadsimtā Latvijā ieradās pirmās operas teātra trupas un Kurzemes hercogistē notika pirmās muzikālās izrādes. 19. gadsimtā Rīgā, blakus kanālam tiek uzbūvēts pilsētas teātris ar gandrīz 2000 skatītāju vietām. Ēka pēc vairāku vēsturisku notikumu attīstības 1919. gadā, nokļūstot latviešu operas trupas rīcībā, iegūst nosaukumu Latvijas Nacionālā opera. Pirmā izrāde Latvijas Nacionālajā operā bija R. Vāgnera opera ”Klīstošais holandietis”. 1995. gadā tika pabeigta ēkas otrā restaurācija, kurā tika atjaunota konstrukcija, ēkas ārējais izskats un interjers. Šobrīd LNO ēkā notiek gan operas, gan baleta priekšnesumi un katru gadu skatītāji var baudīt vismaz 5 operas jauniestudējumus.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.