Zibakcijas jeb Flash Mobs

Zibakcijas, jeb vairāk zināmas kā flešmobi ir pēķšņa cilvēku grupas kopā sanākšana un kādas noteiktas darbības veikšana, bet pēc tam šī grupa izklīst un dodas tālāk savās ikdienas gaitās. Šādas zibakcijas jeb momentakcijas tiek veidotas prieka, kā arī mārketinga pēc, ja to dara kāds noteikts uzņēmums, bet visbiežāk ir kāds viens vai vairāki noteikti autori, kas izsūta ziņu pārējiem zibakcijas dalībniekiem, kur un kad notiks šī akcija.

Pirmās zibakcijas tika novērotas ASV ap 2003. gadu, kad cilvēku grupa savācās veikalā un veidoja tā saukto kluso reivu, jeb visi dejoja vienā ritmā kaut vai apkārtējiem neskanēja nekāda mūzika. Šādas akcijas tad arī ātri izplatījās un no ASV tika pārņemtas pārējās pasaules valstīs, un arī pie mums Latvijā. Pirmie Latvijas zibakcijas iesāka tieši uzņēmumi, kas tādā veidā mēģināja piesaistīt sev uzmanību, un šādas akcijas veidoja gan Bite, gan veikalu tīkls ELVI, bet pēc tam jau ir tikuši veidoti dažādi zibakciju veidi, gan Rīgas centrā gan dzelzceļa stacijās gan arī citviet Latvijā.

Šī zibakcija 2010. gadā tika iekļauta arī Latvijas terminu vārdnīcā, un tas nozīmē, ka šis vārds ir viens no jaunvārdiem, kas tiek lietots kopā ar momntakcija un zibpulce, bet visbiežāk tiek lietots tieši termins zibakcija, kas ir burtisks tulkojums no angļu valodas “flashmob”.

Ārpus Latvijas pēdējā laikā ar šo terminu ir saistīta slikta slava, jo termins flash rob jeb zib-zādzība tiek piemērots zādzībām, kas līdzīgi kā šie zibankciju priekšnesumi tiek veidoti vairāku jauniešu izpildījumā, kur ātri un nevienam nezinot notiek kāda veikala apzagšana, un apsardzei nav iespējams notvert visus zagļus, jo to ir daudz un pēc zādzības tie uzreiz pazūd. Šāda veida zādzības ir izpatītas tieši ASV un Lielbritānijā, tomēr daudzu zib-akciju aizstāvji cenšas atturēt mēdijus no šī termiņa flash rob lietošanas, jo tas rada negatīvu asociāciju ar šo performances veidu, lai gan paši zagļi sevi nedēvē šādā vārdā, un tas ir tikai mēdiju izveidojums, lai pievērstu sabiedrības uzmanību savam resursam un šīm zādzībām.

Pašlaik Latvijā ik pa laikam notiek kāda no šīm zibakcijām, bet tām netiek pievērsta pārāk liela uzmanība un mediji parasti šīs akcijas neuzskata par pietiekoši lielām lai par tām veidotu rakstus, tomēr ja tev paveiksies varbūt kādreiz kāda piepildītā cilvēku pūlī pēkšņi sāks notikt neparastas darbības un tu būsi pieredzējis īstu fleshmobu, jeb zibakciju!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.